Aranżeria Kwiatowa – Pracownia dekoracji florystycznej

KOMPOZYCJE W NACZYNIU

23.02.2009 | Hanna Szostak

faszyna, zantedeschia, bambus  Oto kilka przykładowych kompozycji w naczyniu.

 Kompozycje takie najlepiej tworzy się w gąbce florystycznej. Mogą mieć kształt symetryczny lub wydłużony. Kompozycja zachowuje najlepsze proporcje, kiedy użyte w niej kwiaty, są ułożone w następujący sposób:  jasne kolory kwiatów muszą być na górze kompozycji, kiedy ciemne odcienie znajdują się na dole. Pozwala to na zachowanie stabilności optycznej kompozycji. Duże kwiaty powinny znajdowac się w środku kompozycji, małe natomiast na górze i na zewnątrz. Liczba gatunków użytych kwiatów i kolorów najlepiej wygląda w ilości 3-4.  Przy punkcie centralnym wszystkie elementy powinny się w nim schodzić.  W stylu równoległym natomiast elemanty powinny byc rozmieszczone równolegle.

Istnieje wiele styli kompozycji kwiatowych. Najpopularniejszy jest styl dekoracyjny, który charakteryzuje się  dużą ilością roślin. Forma najczęściej przybiera kształt kulisty, piramidalmny lub talerzowy. Powinna być zachowana zasada symetrii. Zachowanie głębi uzyskamy dzięki umieszczeniu roślin na różnych poziomach.

   agapant, lilia, gerbera

Istnieje też styl formalno-linearny w układaniu kwiatów. Charakteryzuje się on wyważoną formą, która powstaje na skutek czysto przedstawionych linii. Ważne w tej formie są linie i kształty, użyta jest mała liczba roślin, oraz widoczna asymetria.

Styl wegetatywny natomiast, to zachowanie naturalnego pokroju i fasonu roślin, wiarygodne łaczenie ze sobą roślin ze względu na ich strefowe występowanie. Rośliny nie mogą się zbiegać w naczyniu, duża asymetria kompozycji.

czosnek, zantedeschia, gerbera, śniadek

zantedeschia Karoliny  gerbera w lasku wierzbowym

torebka z kwiatami

torebka z kwiatami  kompozycja w pudełku na chrzciny

 Jak widać  naczyń w których można układać kwiaty jest wiele. Świetnie sprawdzają się również kosze. Tak ułożone kwiaty zachowają swoją świeżość oraz kształt  dzięki gąbce florystycznej.  

 róża z ptaszkiem

kosz z różą metalica  filiżanka i goździk  

czajniczek i goździk  

kolor w naczyniu

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment