Aranżeria Kwiatowa – Pracownia dekoracji florystycznej

JAKI BUKIET ŚLUBNY

17.06.2009 | Hanna Szostak

anemonyOprócz sukni ślubnej i welonu najważniejszą ozdobą Panny Młodej jest oczywiście bukiet śluby. Tradycja niesienia kwiatów przez Pannę Młodą do ślubu sięga połowy XV wieku. Tradycja ta nie tylko dotyczy obrządku katolickiego.  Również w kulturze dalekiego wschodu, obrządkach buddyjskich, hinduizmu oraz religii prawosławnej kwiaty odgrywają ważną rolę. 

Oczywiście również w przypadku florystyki ślubnej istnieje pewnego rodzaju moda na pewne kwiaty oraz style układania bukietów. Kiedy nasze babcie brały ślub z całą pewnością miały bukiet w kształcie naręcza kwiatów. Luźno spadające kwiaty podtrzymywane przez ramię. Kwiaty były luźno spięte wstążką,  lekko stopniowane.  Aktualnie ten rodzaj wiązanki jest raczej popularny na innego rodzaju imprezach: głównie moża zobaczyć tego typu bukiety na wyborach miss lub  konkursach. Chociaż ostatnio można zauważyć powracającą tendencję do tego rodzaju wiązanek w lekko zmodyfikowanej formie a mianowice naręcze wykonane z zantadeschi.

zantedeschia klasyczna

klasyczny

Jedną z najpopularniejszych a przez to najbardziej klasyczną formą bukietu ślubnego jest tzw ” Biedermeier”. Nazwa pochodzi od klasycznego stylu sztuki rozwiniętego głównie w Niemczech i Austrii. Główną ideą tego nurtu było założenie, iż jest to sztuka mieszczan dla mieszczan. Najbardziej charakterystyczną formą tego nurtu były meble do dziś bardzo cenione przez kolekcjonerów.

Jeśli chodzi natomiast o styl w kwiatach charaketeryzuje się on formą pólkuli z ciasno, symetrycznie ułożonymi kwiatami. Kwiaty często opierają się na kole zrobionym z koronki lub innego rodzaju ozdoby.

biedermeier

Kolejnym stylem w ukladaniu kwiatów jest styl kaskadowy. Jak sama nazwa wskazuje charakteryzuje się on takim ułożeniem kwiatów aby jakoby spadały one kaskadą z rąk Panny Młodej. Układa się je w taki sposób, aby na górze wiązanki było dużo ale krótkich kwiatów oraz liści, a kierując się ku dołowi kwiaty stawały się coraz dłuższe ale było ich mniej. Styl ten często może przypominać  odwróconą kroplę.  Bukiet najczęściej jest bardzo bogaty w swojej formie dlatego też raczej powinien być zestawiany ze skromniejszą suknią. Wskazane jest również aby na taki bukiet decydowały się wysokie Panny Młode.

bukiet kaskadowy ze storczyków

bukiet-kaskadowy

Berło jest bardzo nowoczesną formą wiązanki. Najczęsciej wykonany jest z dużych kwiatów od ługich łodygach, lub kwiatów ułożonych na czymś co ma inmitować łodygi. Berło jest dość nowoczesne i pasuje doskonale do awangardowych sukien oraz fryzur. Najlepiej wygląda gdy Panna Młoda jest dość wysokiego wzrostu.

berło z amarantusem

berło

berło z brązowymi dodatkami

Najpopularniejszym bukietem ślubnym jest wiązanka, składa się ona z różnych gatunku kwiatów oraz zieleni. Bardzo uniwersalna w swoim fasonie. Najczęściej ma kształt połkuli. Może przybierać różne rozmiary oraz być wykonana z wielu gatunków kwiatów.  Bukiet taki najczęściej związywany jest wstążką.  Bukiet można przed zwiędnięciem zabezpieczyć zaklejając łodygi klejem do żywych kwiatów.

wiązanka zielono-biała

Do wykończenia wiązanki może być użyty taki sam materiał jak w sukni ślubnej. Może to też być wstążka w takim samym lub zupełnie kontrastowym kolorze.  Wstążka może być zawiązana w formie kokardy, lub też ściśle  obwiązana i zakończona dekoracyjnym kamieniem, perłą lub też innym zdobnym elementem.

storczk catleya

wiązanka

Piękną formą zakończenia wiązanki jest wbicie w każdą z łodyg, dekoracyjnej szpilki w formie kryształu, kamienia, perły.

wiązanka w bieli

wiązanka gerbera-storczyk

Coraz popularniejsza kompozycja ślubna ma kształt półkuli i wykonana jest w tzw mikrofonie. Uchwyt takiego mikrofonu może mieć kształt stożka lub być udekorowany wstążką z której zwieszają się cieńkie druciki z umocowanymi płatkami kwiatów lub perełkami. Jest to bardzo wygodny fason bukietu. Nie ma ryzyka bowiem, że kwiaty zwiędną ponieważ są umieszczone w gąbce florystycznej. Jeśli bukiet jest zrobiony ze śliśle przylegających do siebie różyczek wymaga to krótkiego przycięcia łodyżki, najlepiej jest w takim przypadku użyć kleju do żywych kwiatów aby być zupełnie pewnym, że pozostaną na swoim miejscu.

bukiet w mikrofonie mix roż

bukiet-w-mikrofonie-z-piorami

bukiet w mikrofonie roża

bukiet w mikrofonie fiolet

bukiet w mikrofonie biały

Moją ulubioną formą bukietu ślubnego jest totalna asymetria i zabawa kontrastami. Tutaj istnieje ogromna dowolność. Można pobawić się zarówno kształtem jak i różnorodnością użytego materiału florystycznego. Bukiety nowoczesne, asymetryczne najczęściej  wykonywane są w mikrofonie.

asymetria motyle

asymetria storczyk cattleya

asymetria leucospermum, storczyk, dalia

asymetria storczyk lilia

asymetria storczyk anturium

asymetria storczyk roża

Bardzo dziewczęca i subtelna forma bukietu to półksiężyc. Może on być obustronnie symetryczny lub też z jednej strony wydłużony. Do tego typu kompozycji najlepiej sprawdzają się kwiaty o miękkich łodygach, takie jak tulipan, zantedeschia, storczyk, eustoma. Doskonałym dodatkiem są trawy i inna elastyczna zieleń.

połksiężyc gerbera, tulipan

połksiężyc mix koloru

połksiężyc roża

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment